Konferencia AIDS 2010 - Rights here, Right now!

Hodnotenie užívateľov:  / 0
StrašnýNajlepší 

Viedeň sa stala dejiskom najväčšej konferencie o AIDS. V dňoch 18. – 23. 7. 2010 sa vo Viedni stretlo viac ako 20 000 ľudí, ktorí diskutovali o riešeniach potrebných na zamedzenie stále sa šíriaceho vírusu HIV. Jednými z hlavných tém konferencie boli kriminalizovaní užívatelia drog a ľudia pracujúci v sex-biznise, diskriminácia ľudí žijúcich s HIV, nedostupnosť účinnej liečby, alebo nedostatok peňazí na boj proti AIDS.

Konferencia sa konala v kongresovom centre Reed Messe Wien. Tento obrovský komplex bol rozdelený do niekoľkých častí. Najviac bolo tzv. Session Rooms, teda zasadacích miestností, v ktorých prebiehali prezentácie a diskusie na najrôznejšie témy. Novinári z celého sveta sa stretávali v Media Centre a prednášajúci v Speaker Centre. Ďalšiu časť tvorila Exhibition Area, v ktorej sa prezentovali rôzne spoločnosti a organizácie. Samozrejme tu nemohla chýbať Positive Lounge, teda hala, do ktorej mali prístup iba ľudia žijúci s HIV. Bola miestom, kde mohli nadväzovať kontakty a dozvedieť sa o tom, ako je to s HIV aj v iných častiach sveta.

Samostatnou časťou bola Global Village, ktorá bola prístupná aj pre širokú verejnosť. Na hlavnom pódiu mohli návštevníci vidieť rôzne divadelné, tanečné, alebo hudobné predstavenia, ale aj príhovory, alebo príbehy HIV pozitívnych ľudí. Množstvo stánkov prezentovalo organizácie, ktoré zastupovali tie najrôznejšie komunity – od ľudí pracujúcich v sex-biznise, cez LGBT komunitu, až po ľudí z oblastí sveta ako Subsaharská Afrika, alebo Latinská Amerika. Miesto tu našli aj rôzne dialógy a prezentácie. Global Village mala dve vlastné zasadacie miestnosti a video miestnosť, v ktorej sa premietali dokumentárne filmy najmä o živote, postavení a podmienkach rôznych skupín ľudí: žien, ľudí pracujúcich v sex-biznise, ľudí ktorí užívajú drogy a ľudí žijúcich s HIV, v rôznych krajinách.

Počas konferencie prebiehala akcia CONDOMIZE!, v rámci ktorej sa rozdal jeden milión kondómov a 15 000 tričiek s nápisom „Love Smart, Play Safe!“. Taktiež sa distribuovali letáky a inštruktážne CD o správnom používaní kondómov.

V Global Village fungovala aj tzv. Quilt Factory, v ktorej sa vytvárali spomienkové quilty, na ktoré mohol každý nakresliť, alebo napísať svoj odkaz. Sú určitou formou spomienky na tých, ktorí zomreli v dôsledku AIDS. Aj naša slovenská výprava sa činila a priložila ruku k dielu.

Konferencia bola aj miestom protestov. Ten úplne prvý bol už počas úvodného večera, kedy sa konala otváracia ceremónia, na ktorej vystúpili osobnosti ako Heinz Fischer, alebo Annie Lennox. Táto ceremónia bola prerušená protestujúcimi, ktorí na hlavnom pódiu rozprestreli veľký transparent s nápisom „BROKEN PROMISES KILL. NO RETREAT – FUND AIDS.“ (Porušené sľuby zabíjajú. Žiadne ústupky – financujte AIDS). Táto skupina asi 2 000 ľudí chcela vyjadriť svoju nespokojnosť z posledného stretnutia G8 a G20, ktorej výsledkom bolo odloženie krokov v boji proti HIV, z dôvodu nedostatku financií. Počas konferencie viackrát protestovali aj ľudia pracujúci v sex-biznize, ktorí zdôrazňovali najmä to, že aj toto je druh práce a že ich práva sú ľudskými právami.

Sprievodným podujatím bol aj pochod a manifestácia za ľudské práva, ktorého headlinerkou bola Annie Lennox, speváčka, skladateľka a dlhoročná AIDS aktivistka. Súčasťou pochodu boli aj príhovory k problematike ľudských práv, po ktorých nasledovalo hudobné vystúpenie Annie Lennox.

Konferencia AIDS 2010 priniesla veľa, nielen do môjho života. Je len škoda, že práve naša krajina mala na konferencií také malé zastúpenie...

Fotografie z konferencie nájdete tu.

O autorovi článku
Author: Lukáš PulpánEmail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Niečo o mne
Bol som na počiatkoch vzniku webstránky www.hivaids.sk v roku 2009. Od tej doby mám na starosti komplexnú správu webových stránok, ich vzhľad a funkčnosť. Pridávam a spravujem texty a ďalší obsah.

Share
Pridať komentár
  • Žiadne komentáre